piątek, 1 maja 2015

Japońska drużyna piechoty / japanese infantry squad - Warlord Games 28mm

  Wzrost zainteresowania brytyjską grą Bolt Action jaki nastąpił w Polsce sprawił iż nie mogłem wobec niej pozostać obojętny. W kraju, gdzie figurowe historyczne gry bitewne to nisza w niszy jest to swego rodzaju fenomen, że w tak krótkim czasie system zyskał sporą popularność i setki nowych graczy zarówno w grupie zainteresowanej dziejami II wojny światowej jak i grupy dla których historia tego konfliktu była jak dotąd obojętna.

Mój wybór padł na armię Cesarstwa Japonii. Tworzenie kolejnej armii niemieckiej w kraju gdzie jest ich na pęczki byłoby jak dla mnie pewnym absurdem. Natomiast do Dai-Nippon Teikoku Rikugun od dawna czułem pewną sympatie. 

Sama armia nie ma takiej siły ognia jak jej niemieccy czy amerykańscy "koledzy". Nie dysponuje też zabójczym sprzętem pancernym pokroju sowieckiego sprzętu z Armii Czerwonej. Braki pod tym względem nadrabia jednak zasadami specjalnymi (fanatyzm, szarże banzai czy taktyka zasadzek) i atrakcyjną ceną zarówno w punktach jak i złotówkach. Większość z moich figurek to zresztą towar nabyty z "drugiej ręki" za bardzo atrakcyjne kwoty - rynek wtórny to wielki plus tej gry.

Dzisiaj zamieszczam zdjęcie buntai piechoty. Trzynastu "ludzi" uzbrojonych głównie w karabiny (shoju) Arisaka Type 99 i jeden rkm (keikikanju) Nambu Type 99. Postanowiłem skupić się na teatrze birmańskim toteż na uzbrojenie oddziału trafi też ciężki granatnik (jutekidanto) Type 89. Tenże jest jednym z nielicznych uzbrojeniowych plusów japońskiej armii bo choć jest to tylko "lekki moździerz" to można mieć drużynę uzbrojoną w 3-4 takie sztuki bądź też każdej z nich dać po jednej sztuce. Inne armie muszą zadowolić się jednym lekkim moździerzem. 


14 komentarzy:

 1. Very nice job on the Japanese infantry!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za skalą 28 mm, ale ci wyszli super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ci dziękuję Fromholdzie za te słowa. ;)

   Usuń
 3. Very fine and good execution
  I like the face of these many facial expressions / details
  Congratulations.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z przedmówcami. Malowanie pierwsza klasa. Jakiej wielkości zamierzasz zbudować armię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. ;)

   Cóż, celuję w około 2k punktów. Regulaminowy pluton piechoty (4 drużyny) ze wszystkimi możliwymi drużynami wsparcia. Do tego średnie działo, pięć czołgów, dwa samoloty. Nie wykluczam powiększenia o nowe modele.

   Usuń
 5. Coraz lepiej Ci Telamonie idzie malowanie, bardzo dobrze te figurki wyglądają:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajni ! tylko zdjęcia bardzo ziarniste, poza pierwszym. Świetne okularki :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie również podobają się twarze, bardzo ładne. I naturalne kolory umundurowania. Brawo!

  OdpowiedzUsuń