poniedziałek, 18 maja 2015

Karabin przeciwpancerny Type 97 / Type 97 Anti-Tank Rifle - Warlord Games 28mm

Oto nowy nabytek dla mojego japońskiego plutonu w postaci "drużyny" uzbrojonej w rusznicę przeciwpancerną. W Bolt Action nie jest to broń skutecznie zwalczająca czołgi wroga, przydaje się raczej do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów jak transportery, niektóre czołgi, ciężarówki bądź dręczenia wrogiej artylerii i drużyn broni ciężkiej. Jest przy tym relatywnie tani punktowo.
Japończycy używali Type 97 Kyuunana-shiki jidouho. Ważył aż 68kg przez co do przenoszenia wymagał aż czterech mężczyzn do jego przenoszenia, kolejnych czterech do niesienia amunicji i dwóch do koni dźwigających broń w marszu. Karabin (a raczej działko) wprowadzono do służby 1937, strzelał zarówno amunicją przeciwpancerną (Type 94) jak i burzącą (Type 97) umieszczoną w 7 pociskowy m magazynku. Broń ta strzelała w trybie półautomatyczna jak i automatycznym, mogła przebić 30mm pancerz z odległości 250m. Japoński batalion w teorii miał posiadać 8 karabinów tego typu, jednak wyprodukowano ich zaledwie 400 szt. O ile Type 97 mógł sobie świetnie radzić z radzieckimi T-26 czy BT-7 tudzież amerykańskimi transporterami to już posiadający 44mm pancerz przedni czołg M3 Stuart stanowił dla niego wyzwanie, a Sherman bądź Matilda była poza jego możliwościami.


 Innymi jego wadami były wysokie koszta produkcji, wielkość, ciężar (który musieli dźwigać mali Japończycy) i odrzut toteż nigdy nie stała się podstawą i tak ubogiej w sprzęt japońskiej wojny przeciwpancernej. 

W grze warto rozważyć wymianę karabinu na samobójców z minami przeciwpancernymi (bo Japończycy nigdy nie dorobili się seryjnie produkowanej pancerzownicy), ale czasami są selektory pozwalające nam się cieszyć dwoma drużynami ppanc.


Osobiście model mi się tak spodobał, że musiałem go sobie pomalować. Choć mógłby mieć więcej szczegółów jak pancerna tarcza lub uchwyty do przenoszenia. Zespół składa się ze strzelca i ładowniczego, każdy na osobnej podstawce. Metalowe główki wymieniłem na o wiele lepsze wykonane z plastiku. Największą bolączką zestawu jest wykonana z białego metalu lufa karabinu, która w transporcie ulega z łatwością wykrzywieniu i bardzo ciężko jest ją potem naprawić.4 komentarze: