poniedziałek, 2 kwietnia 2018

M8 Greyhound, 5. Dywizja Pancerna, Bitwa o las Hürtgen 1944 / M8 Greyhound, 5th Armored Division, Battle of Hürtgen Forest 1944 - Warlord Games / Italeri 28mm7 komentarzy:

 1. Kolejny wóz pancerny z otwartą wieżyczką... A to podobno pojazdy do czterdziestki są bez sensu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, że ten wóz "bez sensu" służył w niektórych krajach do lat 90-tych? :P M8 Greyhound był pojazdem rozpoznawczym w dywizjach kawalerii. Oznacza to, że musiał posiadać dobre pole widzenia i mocną radiostację. Rzadko walczył, a już z pewnością nie w warunkach dla niego niekorzystnych (miasta).

   Tacy Niemcy swe pojazdy rozpoznawcze budowali inaczej. Mocne uzbrojenie, dobry pancerz. Preferowali rozpoznanie bojem.

   Obecne pojazdy zwiadu mają więcej elektroniki i zaawansowanej optyki toteż otwarty dach nie ma dla nich znaczenia. Dzisiejsze wozy muszą się martwić bronią ABC bardziej od granatów...

   Usuń
  2. Ten ostatni skrót to od broni atomowej, biologicznej, chemicznej? Jakoś nie kojarzę użycia tego typu broni... Natomiast zwykły granatnik w okolicy mógłby przestraszyć załogę i skłonić ją do odwrotu.

   Usuń
  3. Raczej to się niespecjalnie udawało przeciwnikowi skoro pojazd był użyciu tak długo, a załoga nie "dopancerzała polowo" swoich wozów. Bardziej bałbym się panzerfaustów, broni powszechnie występującej i o dalszym zasięgu niż granat.

   Usuń
  4. Natomiast jeżeli chodzi o ABC - pojazdy po 1945 budowano z myślą o III wojnie światowej. Miały operować w środowisku pełnym promieniowania, wirusów i gazów bojowych toteż ich załoga musiała mieć szanse przeżycia. Zresztą do dziś jest to wymóg w transporterach, działach samobieżnych i czołgach.

   Usuń
 2. Tyle że w 40k to są juz chyba czołgi (a własciwie czołgiska ;) ).

  A co do prezentowanego modelu, to bardzo mi sie podoba. Świetny weathering!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. ;)

   W 40k istnieją różne pojazdy, często wzorowane na istniejących. Np. Chimera to radziecki BMP-2, Leman Russ jest niczym Mark I z wieżą. Itd.

   Usuń